Dr Karol Talkowski
doświadczony psychiatra i seksuolog

Panie doktorze, dlaczego w dzisiejszych czasach tak ważne jest zwracanie uwagi na zdrowie psychiczne?

Tempo naszego życia znacznie przyspieszyło. Jesteśmy bombardowani informacjami, bodźcami, presją społeczną i zawodową. To wszystko może prowadzić do przeciążenia psychicznego. Wiele osób doświadcza stresu, lęku czy obniżonego nastroju, ale często bagatelizuje te objawy, uznając je za przejściowe. Tymczasem zdrowie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne i nie powinno być tematem tabu.

Co sprawia, że ludzie nadal obawiają się wizyty u psychiatry?

W społeczeństwie nadal pokutują pewne stereotypy i obawy związane z leczeniem psychiatrycznym. Niektórzy myślą, że przyznanie się do problemów psychicznych to oznaka słabości. Na szczęście świadomość w tym zakresie rośnie. Coraz więcej osób rozumie, że tak jak z bólem gardła idziemy do laryngologa, tak z problemami psychicznymi powinniśmy zwrócić się do psychiatry. To nie jest powód do wstydu, lecz przejaw troski o siebie.

Jakie sygnały powinny skłonić nas do konsultacji ze specjalistą?

Jeśli odczuwamy przedłużający się smutek, lęk, problemy ze snem, apatię czy trudności w codziennym funkcjonowaniu, warto zasięgnąć porady. Także nagłe zmiany nastroju, utrata zainteresowań czy myśli rezygnacyjne to sygnały alarmowe. Ważne jest, by nie czekać, aż objawy się nasilą. Wczesna interwencja pozwala na skuteczniejsze leczenie i szybszy powrót do pełni sił.

Czy zauważa Pan wzrost zainteresowania pomocą psychiatryczną?

Tak, zdecydowanie. Wciąż narzeka się, że brakuje specjalistów. Ale specjalistów jest tylu samo, co kilka, czy kilkanaście lat temu, a może więcej. Te kolejki, problemy z dostaniem się do specjalistów wynikają z tego, że właśnie wzrosło zapotrzebowanie na taką pomoc. Ludzie coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest zdrowie psychiczne. Chcą poprawić jakość swojego życia, a my, specjaliści, jesteśmy po to, by im w tym pomóc.

Do kogo skierowana jest oferta Pana gabinetu?

Przede wszystkim do osób dorosłych, ale w wyjątkowych sytuacjach przyjmuję także młodzież powyżej 16. roku życia. Zapraszam każdego, kto czuje, że potrzebuje wsparcia – niezależnie od tego, czy boryka się z depresją, lękami, problemami w relacjach czy innymi trudnościami.


Zapisy telefonicznie 508-096-508 lub w
Centrum Rehabilitacji ul. Moniuszki 10 w Szczytnie